Darmowa dostawa już od 600 zł !!! 
        Zakupy na raty od 300 zł!

Kostkarka do lodu gastronomiczna i domowa

2024-06-30 20:51:00
Kostkarka do lodu gastronomiczna i domowa — jak wybrać?

Kiedy wyobrażasz sobie idealnie schłodzony koktajl lub orzeźwiający napój w upalny letni dzień, najprawdopodobniej widzisz w nim kryształowe kostki lodu, które nie tylko dodają chłodzenia, ale i estetyki. Jednak mało kto zastanawia się nad tym, jak wiele pracy i technologii stoi za produkcją tych małych, przejrzystych kawałków. Kostkarki do lodu, choć często skryte za kulisami barów i restauracji, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu gościom idealnego doświadczenia smakowego. W świecie gastronomii, gdzie liczy się każdy szczegół, te niewielkie urządzenia są nieocenionymi bohaterami codziennej pracy. Ich cichy, ale nieprzerwanie wydajny tryb działania zapewnia, że w żadnym momencie nie zabraknie lodu do serwowania drinków, deserów czy chłodzących lemoniad. Zajmijmy się zatem bliżej tajemniczym światem kostkarek do lodu i odkryjmy, dlaczego są one niezastąpionym elementem wyposażenia każdej profesjonalnej kuchni i baru.

Lód to absolutnie konieczny składnik większości drinków, koktajli oraz deserów. Kostkarki do lodu to urządzenia, które nam ten lód wyprodukują i zapewnią.

NAPÓJ Z KOSTKĄ LODU Z KOSTKARKI

Jak wybrać odpowiednią kostkarkę?

Wybór odpowiedniej kostkarki zależy od kilku kluczowych czynników:

Wydajność kostkarki do lodu: Oceń zapotrzebowanie swojego lokalu na lód. Duże restauracje mogą wymagać urządzeń o wydajności kilkaset kilogramów dziennie, podczas gdy mniejsze lokale mogą spokojnie funkcjonować z maszyną produkującą kilkanaście kilogramów dziennie, zwykle między 12 a 50 kg/24h. Dla lokali gastronomicznych o średnim i niewielkim zapotrzebowaniu na lód polecamy modele chłodzone powietrzem, np.: kostkarkę do lodu z zasobnikiem o wydajności 24kg/24h Resto Quality.
Kostkarka do lodu 34 kg/h Resto Quality z zasobnikiem na lód

Rodzaj produkowanego lodu: Zdecyduj jaki rodzaj lodu będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom – czy będą to tradycyjne kostki, drobny lód łuskowany czy może bardziej wyszukane formy jak kulki lub cylindryczne bryły? Nierzadko kostki lub walce są w środku puste.

Lokalizacja instalacji: Jeżeli koncepcja przewiduje podłączenie lub wymaga odpływu, zmierz dostępną przestrzeń oraz wybierz model pasujący gabarytami do zaplanowanego miejsca montażu – pamiętając o konieczności zapewnienia odpowiedniej wentylacji wokół urządzenia. 

Źródło energii i dostępność wody: Upewnij się, że masz dostęp do odpowiednich przyłączy elektrycznych oraz hydraulicznych zgodnych z wymaganiami wybranego modelu kostkarki.

Inwestycja w dobrą jakościowo kostkarkę to gwarancja nie tylko stałego dostępu do świeżego lodu ale też komfort pracy oraz satysfakcja gości odwiedzających Twój lokal gastronomiczny. Istotne będzie jak duże są kostki lodu, jaki jest ich kształt oraz to, czy są puste w środku.

 Kostkarka do lodu gastronomiczna Arktic

Jakie są rodzaje kostkarek do lodu gastronomicznych?

Kostkarki gastronomiczne można podzielić na kilka podstawowych typów, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Oto przegląd najpopularniejszych rodzajów:


KOSTKARKA HOSHIZAKI 25 kg-24h KOSTKI SZEŚCIAN

Kostkarki modułowe

 • Te urządzenia składają się z dwóch części: jednostki produkującej lód oraz oddzielnego zbiornika do przechowywania lodu.
 • Są idealne dla dużych restauracji i barów, które potrzebują znacznych ilości lodu każdego dnia.
 • Ich modułowa konstrukcja pozwala na łatwe dostosowanie pojemności magazynowania do indywidualnych potrzeb.

Kostkarki kompaktowe

 • Są to jednolite urządzenia łączące funkcję produkcji i przechowywania lodu w jednej obudowie.
 • Doskonale sprawdzają się w mniejszych lokalach gastronomicznych, kawiarniach czy hotelach.
 • Kompaktowe rozmiary pozwalają na umieszczenie ich nawet w ograniczonej przestrzeni kuchennej lub barowej.

Kostkarki nablatowe

 • Małe, przenośne kostkarki idealne dla miejsc o ograniczonej przestrzeni, takich jak food trucki czy małe bary koktajlowe oraz przeznaczone do domu.
 • Łatwe w obsłudze i zazwyczaj wymagające jedynie podłączenia do standardowego gniazdka elektrycznego oraz źródła wody.

Kostkarki typu flaker

 • Produkują drobny lód łuskowany, który jest szczególnie przydatny do serwowania owoców morza czy ekspozycji chłodzonych produktów spożywczych na bufetach.
 • Znajdują zastosowanie również w laboratoriach medycznych i przemysłowych ze względu na specyficzny charakter produkowanego lodu.

Kombinowane maszyny do lodu i napojów

 • Połączenie dystrybutora napojów gazowanych z kostkarką sprawia, że są one bardzo wygodne dla samoobsługowych stref konsumpcji w fast foodach czy kawiarniach sieciowych.
 • Umożliwiają szybkie napełnianie kubków zarówno napojami jak i kostkami lodu bez potrzeby użycia dodatkowych naczyń.
KOSTKI SZEŚCIENNE Z KOSTKARKI DO LODU

Które kostkarki do lodu nadają się do domu?

Wybór odpowiedniej kostkarki do lodu do użytku domowego może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych modeli. Tu potrzebna będzie niewielka wydajność do 12 kg/h, możliwośc przestawiania i łatwość obsługi. 

Oto przegląd kilku typów kostkarek, które najlepiej sprawdzą się w warunkach domowych:

Kostkarki nablatowe (przenośne)

 • Te kompaktowe urządzenia są idealne dla użytkowników domowych ze względu na ich niewielkie rozmiary i łatwość obsługi.
 • Są przenośne i można je umieścić na blacie kuchennym lub nawet zabrać ze sobą na imprezy plenerowe.

Lodówki z wbudowaną kostkarką

 • Wiele nowoczesnych lodówek oferuje funkcję automatycznej produkcji lodu bezpośrednio w zamrażarce.
 • To wygodne rozwiązanie eliminuje potrzebę dodatkowego urządzenia.

Kostkarki kompaktowe wolnostojące

 • Te urządzenia łączą funkcję produkcji i przechowywania lodu w jednym kompaktowym korpusie.
 • Idealnie sprawdzają się dla rodzin, które często organizują przyjęcia lub mają większe zapotrzebowanie na lód.

Kostkarki do zabudowy

 • Jeśli planujesz remont kuchni lub budowę nowego domu, możesz rozważyć instalację kostkarki do zabudowy jako stałego elementu wyposażenia kuchennego.
 • Te eleganckie urządzenia są dyskretnie ukryte wewnątrz mebli kuchennych, co pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie.

Ekologiczne kostkarki ręczne

 • Dla osób preferujących bardziej tradycyjne metody przygotowania lodu istnieją też ekologiczne opcje jak silikonowe foremki do lodu czy ręczne kruszarki do lodu.
 • Choć wymagają one więcej pracy manualnej niż automatyczne urządzenia elektryczne, są świetnym rozwiązaniem dla tych dbających o środowisko naturalne.

Każdy z powyższych typów ma swoje unikalne zalety oraz charakterystyczne cechy dostosowane do różnych potrzeb gospodarstw domowych. Wybierając odpowiednią kostkarkę do swojego domu warto zastanowić się nad częstotliwością użycia oraz ilością potrzebnego lodu – to pomoże znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie dopasowane zarówno do Twoich wymagań jak i przestrzeni kuchennej.

FOREMKA DO KOSTEK LODU

Autor:Agnieszka