Darmowa dostawa już od 600 zł !!! 
        Zakupy na raty od 300 zł!

Jaki kieliszek do czego - rodzaje kieliszków

2024-04-28 13:28:00
Jaki kieliszek do czego - rodzaje kieliszków

Wydawać by się mogło, że kieliszki są jedynie prozaicznym narzędziem do podawania napojów i trunków, ale czyż nie kryją w sobie pewnej tajemnicy, i nie stanowią nierzadko dylematu — do jakiego alkoholu ich użyć? Jaki rodzaj trunku zaserwować? Choć ich zadanie wydaje się proste: dostarczyć płyn do naszych ust, to wybór odpowiedniego kieliszka może odmienić doświadczenie spożywania trunku. Czy to wino, koktajl czy szampan, każdy napój ma swój idealny kieliszek, który podkreśli jego smak, wydobędzie aromat i sprawi nam wizualną przyjemność. W tym artykule zgłębimy świat kieliszków — od ich przeznaczenia po praktyczne wskazówki, które pomogą wybrać ten idealny dla konkretnego napoju.
JAKIE KIELISZKI DO CZEGO RODZAJE KIELISZKÓW

Rodzaje kieliszków — jaki kieliszek do wina, jaki do martini?

Rodzaje kieliszków są przystosowane do konkretnego alkoholu — ma to pomóc wydobyć zapach, smak i maksymalnie uwydatnić jego walory. To dlatego mamy do dyspozycji tak ogromny wybór szkła do różnych win, napojów alkoholowych i koktajli. Kulturą jest także sposób podania. Istnieje wiele różnych rodzajów kieliszków, z których każdy jest zaprojektowany z myślą o konkretnej kategorii napojów.
Wino smakuje wybornie, gdy pozwalamy na uwolnienie pełni bukietu trunku, a to wymaga szerokiej czaszy kieliszka. 
Ale uwaga! Wino białe cechuje mniejszy bukiet aromatu niż czerwonego, zatem do białego wina zastosujemy kieliszek węższy, zwężający się nawet im bliżej krawędzi, aby zapach skierować bezpośrednio pod nos.

Zapraszamy do poznania niuansów, jakie odróżnia kieliszki do różnych trunków.

Kieliszki do wina czerwonego

Wino czerwone podaje się w szerokich, pękatych kieliszkach, aby po delikatnym zakręceniu trunkiem w nim, móc poczuć pełny bukiet aromatów wina. Pozwala to winu oddychać, powierzchnia kontaktu z powietrzem jest większa. Kształty kieliszków i ich pojemności to już wybór klienta, a wybór kieliszków do wina czerwonego jest ogromny!
Im bardziej aromatyczne jest wino, tym większa powinna być powierzchnia kontaktu z powietrzem, a tym samym zwiększa się szansa na pełne doznania degustacyjne. Zazwyczaj kieliszki do wina czerwonego posiadają większą i szerszą miseczkę oraz krótszą nóżkę w porównaniu do kieliszków do wina białego. Służą one do podkreślenia pełnego smaku i aromatu czerwonych win.

KIELISZKI DO WINA CZERWONEGO

Kieliszki do białego wina

Wino białe jest mniej aromatyczne od czerwonego, ma wyraźnie subtelniejszy smak i zapach, jest lżejsze. Dlatego nie ma potrzeby stosowania szerokiej czaszy kieliszka, a wręcz przeciwnie, nie jest to wskazane. Kontakt wina z powietrzem na dużej powierzchni spowoduje szybką utratę jego zalet, a więc do białego wina użyjemy kieliszka takiego, aby skoncentrować aromat i skierować go pod sam nos. Kieliszki do białego wina cechuje smuklejsza, węższa miseczka i zwykle dłuższa nóżka niż kieliszki do wina czerwonego.
Dodatkowo mniejsza powierzchnia pomaga utrzymać chłodną temperaturę wina, co w przypadku białego wina jest istotne.
Warto wybierać kieliszki do białego wina o cienkich ściankach, które pozwalają na lepsze wyczucie temperatury napoju. Pamiętajmy także, aby kieliszki były odpowiednio proporcjonalne do ilości podawanego wina, aby zachować jego elegancję i harmonię.

KIELISZKI DO WINA BIAŁEGO

Kieliszki do wina różowego

Kieliszki do wina różowego to coś pomiędzy kieliszkiem do wina czerwonego i białego. Wino różowe podaje się bardzo mocno schłodzone, powinno mieć niezbyt dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem, zatem czasza jest mniejsza niż do wina czerwonego, ale większa niż do białego. Są to kieliszki dośc uniwersalne i wszechstronne, często serwuje się w nich wina owocowe, lekkie wina musujące, czasem nawet wino czerwone lub właśnie białe.

Kieliszki do szampana i do prosecco

Szampan i prosecco to trunki musujące. Przy wyborze kieliszka do ich zaserwowania staramy się uniknąć utraty bąbelków. Zatem kształt kieliszków jest wymuszony tą cechą — muszą być wąskie i dosyć długie a kontakt z powietrzem minimalny. Kieliszki do szampana i prosecco często posiadają kształt tulipana, z lekko zwężającą się górną częścią miseczki. Ten kształt również pozwala na koncentrację aromatów wina oraz utrzymanie bąbelków przez dłuższy czas. Smukła budowa kieliszka prosecco pozwala skupić owocowe aromaty trunków. Nóżka kieliszka do szampana i prosecco jest zwykle smukła i delikatna, co ułatwia trzymanie kieliszka za nią, aby nie ogrzewać zawartości dłonią i nie zmieniać temperatury napoju. Zdarza się jednak, że szampan wbrew regule jest podawany w szerokich kieliszkach zwykle przeznaczonych do koktajli czy do martini.

KIELISZKI DO SZAMPANA

Kieliszki do whisky

Kieliszki do whisky zazwyczaj mają prosty, cylindryczny kształt, który umożliwia swobodne mieszanie i degustację napoju. Przypominają bardzo prostą, niską szklankę.  Prosty design pozwala na swobodne obserwowanie koloru i klarowności whisky. Nierzadko są to szkła zdobione, dzięki czemu zdobienie wraz z interesującym kolorem samego trunku stanowią bardzo ciekawy efekt wizualny. Kieliszki szklanki do whisky mają zazwyczaj średnią pojemność, zwykle mieszczącą się w zakresie od 100 ml do 200 ml. Jest to wystarczająca ilość, aby cieszyć się degustacją whisky, nie przesadzając z ilością. Niektóre kieliszki do whisky mają kształt tulipanowy, z lekko zwężającą się ku górze miseczką. 

KIELISZKI SZKLANKI DO WHISKY

Kieliszki do likierów i do wódki

Te trunki są wysokoprocentowe i mocne, kieliszki do ich spożycia są zatem małe i mają małe pojemności. Służą do wypicia trunku "na raz" jako shot. Charakteryzują się one zazwyczaj grubym dnem, małą miseczką i krótką nóżką — lub brakiem nóżki, co pozwala na serwowanie małych ilości. Niektóre kieliszki do wódki i likieru mogą mieć grubsze szkło niż inne rodzaje kieliszków, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury napoju i chroni trunek przed szybkim nagrzewaniem się. Są czasem węższe na górze, co pozwala na skupienie słodkiego i charakterystycznego aromatu. Niektóre kieliszki do likierów i wódek mogą być ozdobione szlifami, złoceniami lub innymi elementami dekoracyjnymi.


Kieliszki do koniaku i brandy

Kieliszki do koniaku i do brandy charakteryzują się głęboką, szeroką miseczką i krótką, masywną nóżką. Ich inna nazwa to sniftery. Ich lekko stożkowaty kształt pomaga w koncentracji aromatów, podczas gdy grubość szkła utrzymuje odpowiednią temperaturę trunku. Są to kieliszki o dużych pojemnościach, niekiedy sięgającą do 400 a nawet 600 ml. Wynika to z tego, że trunki są nalewane w niewielkiej ilości, aby mogły swobodnie oddychać, a przed samym wypiciem warto je delikatnie zamieszać w kieliszku. Kieliszki są solidne i wygodne w użytkowaniu, podkreślając elegancję i luksusowy charakter koniaku i brandy.

KIELISZKI DO BRANDY

Kieliszki do koktajli

Kieliszki do koktajli są zróżnicowane pod względem kształtu i wielkości, aby dopasować się do różnorodności koktajli i podkreślić ich smak oraz prezentację. Charakteryzują się one zazwyczaj niższymi, ale szerszymi miseczkami i długimi, eleganckimi nóżkami, które dodają im stylu i lekkości. Ich różnorodne kształty od klasycznych kieliszków koktajlowych z szeroką miseczką do koktajli mrożonych po mniejsze kieliszki do drinków, takie jak martini czy cosmopolitan. Wielkość kieliszków może być dopasowana do ilości podawanego napoju, zapewniając odpowiednią proporcję. Kieliszki do koktajli są nie tylko praktyczne naczynia do serwowania, ale także element dekoracyjny, który dodaje elegancji i uroku każdemu przyjęciu.

Kieliszki do martini i do margarity

Martini serwuje się zazwyczaj w małych porcjach, dlatego kieliszki do tego koktajlu mają niewielką pojemność, zwykle nieprzekraczającą 250 ml. To pozwala na precyzyjne odmierzenie składników i zachowanie odpowiednich proporcji. Kieliszki do martini mają charakterystyczny kształt trzonka z szeroką, płaską miseczką. Ta płaska powierzchnia ułatwia mieszanie składników koktajlu, a także pozwala na idealne podziwianie jego klarowności i koloru. 
Kieliszki do martini mają nie tylko funkcję praktyczną, ale także symboliczną, kojarząc się z ekskluzywnością i stylem. Ich wybór może wpłynąć na całokształt doświadczenia spożywania tego klasycznego koktajlu, podkreślając wyjątkowość i elegancję spotkania.

Kieliszki do margarity są specjalnie zaprojektowane, aby podkreślić wyjątkowy smak i aromat tego klasycznego koktajlu. Charakteryzują się one zazwyczaj szeroką, stożkowatą miseczką, która pomaga w równomiernym mieszaniu składników koktajlu, a także uwydatnia kolor i klarowność napoju. Nóżka kieliszka może być średniej długości, zapewniając stabilność podczas serwowania. Kieliszki do margarity często mają również cienkie krawędzie, które umożliwiają łatwe picie i zapewniają komfortowy kontakt z ustami podczas degustacji. Ich estetyczny design sprawia, że są idealnym wyborem do eleganckich przyjęć i spotkań ze znajomymi, podkreślając przy tym radość i świeżość tego popularnego koktajlu.

KIELISZKI DO MARGARITY

Kieliszki do grappy

Grappa to włoski trunek spirytusowy otrzymywany przez destylację winogron, głównie pozostałości po procesie tłoczenia wina, takich jak skórki, pestki i gałązek winogron. Jest to mocny alkohol o charakterystycznym smaku i aromacie, często o wyraźnych nutach owocowych i ziołowych. Pierwotnie grappa była produkowana po to, aby resztki owoców się nie marnowały. Nie jest to trunek popularny w Polsce, ale są dla niego dedykowane specjalne, przeciekawe kieliszki!

Ponieważ grappa jest trunkiem, który degustuje się powoli, kieliszki do niej są zazwyczaj mniejsze niż kieliszki do wina czy szampana. Pozwala to na serwowanie niewielkich porcji grappy, co umożliwia cieszenie się jej smakiem bez przesady z ilością spożywanego alkoholu.

KIELISZKI DO GRAPPY

Kieliszki do sherry

Sherry to hiszpański rodzaj wina wzmacnianego, który charakteryzuje się różnymi smakami i aromatami, w zależności od rodzaju i procesu starzenia. Kieliszki do sherry są zaprojektowane tak, aby podkreślić te różnorodności i umożliwić pełne doświadczenie degustacji tego wyjątkowego trunku. W zależności od intensywności aromatów, zastosujemy kieliszki z szeroką czaszą — dla tych intensywnych , a dla łagodniejszych i delikatniejszych stosujmy kieliszki węższe. Kieliszki do sherry są bardzo podobne do tych, w których serwuje się nalewki i likiery, ale są nieco większe. Ich procentowość to ok 10-20%, są więc znacznie mniejsze niż te do win, ale większe niż do wódek i likierów.

Jak widać, istnieje bardzo wiele rodzajów kieliszków. W regionach świata, gdzie plantatorzy specjalizują się w produkcji konkretnego wina z określonego szczepu używa się kieliszków do tego konkretnego, regionalnego napoju. W jednym artykule zatem nie da się wyczerpać tematu, gdyż jak to mawiają" co kraj, to obyczaj" tak w tym przypadku można by rzec, że co region, to kieliszki :)

Czy kieliszki napełniamy do pełna?

Otóż nie! Napełnianie kieliszków zależy od rodzaju napoju i preferencji degustacyjnych. Kieliszki do wina, zarówno czerwonego, jak i białego, zazwyczaj napełnia się do około 1/3 lub 1/2 wysokości kieliszka. Pozwala to na swobodne kręcenie wina w kieliszku, uwalniając aromaty oraz umożliwiając jego lepsze odczucie.
Kieliszki do szampana napełnia się zazwyczaj do około 2/3 lub 3/4 wysokości kieliszka. Pozwala to na zachowanie odpowiedniego stosunku powietrza do płynu, co pomaga w utrzymaniu bąbelków i aromatu.

W przypadku koktajli napełnianie kieliszków zależy od receptury i preferencji smakowych. Niektóre koktajle można napełniać do pełna, podczas gdy inne mogą być podawane w mniejszych ilościach, aby zachować proporcje składników i smak.
Kieliszki do mocnych alkoholi, takich jak wódka czy koniak, zazwyczaj napełnia się do połowy lub 2/3 wysokości kieliszka. Pozwala to na odpowiednie odmierzenie porcji oraz umożliwia degustację bez przesady z ilością spożywanego alkoholu.

Warto też pamiętać o estetyce podania i zachowaniu odpowiednich proporcji, co przekłada się na komfortowy sposób degustacji.

Autor:Administrator Sklepu