Pojemniki GN to pojemniki o jednoznacznych, standaryzowanych rozmiarach używanych w gastronomii.

Pojemniki GN wykonane są z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Materiałem najczęściej stosowanym do ich tworzenia jest stal nierdzewna, jednak te pojemniki mogą zostać wykonane z tworzyw plastikowych jak polipropylen, grylamid, tritan, poliwęglan czy polietylen. Pojemniki na żywność mogą być wykonane także z porcelany.

          

Pojemniki GN wymiary - co oznaczają

Wielkość pojemników GN jest zdefiniowana według standardowej normy gastronomicznej Gastro Norm, stąd też pochodzi ów tajemniczy ich skrót. Wielkość pojemników jest określana w sposób jednoznaczny.
Istnieją różne wymiary, począwszy od pojemników największych GN 2/1, aż do najmniejszych GN1/9 - co pozwala na wygodne rozmieszczanie i dopasowanie ich do potrzeb kuchni.

Zasadniczo wyjściową wielkością jest pojemnik GN 1/1, czyli rozmiar 530x325 mm. GN 1/2 to będzie połowa tego rozmiaru, GN 1/3 to będzie 1/3 tego rozmiaru itd.,  zatem przy planowaniu pojemników np. w lodówce na gotowe dania zamiast jednego dużego pojemnika GN 1/1 możemy umieścić 2 pojemniki GN 1/2 lub 3 GN 1/3.

Pojemniki GN wymiary:

GN 1/1: 530 x 325 mm, 
GN 1/2: 325 x 265 mm, 
GN 1/3: 325 x 176 mm, 
GN 1/4: 265 x 162 mm, 
GN 1/6: 176 x 162 mm, 
GN 1/9: 108 x 176 mm, 
GN 1/12: 132 x 108 mm, 
GN 2/1: 650 x 530 mm, 
GN 2/3: 354 x 325 mm, 
GN 2/4: 162 x 530 mm.
 
I tu nie tylko wymiary, ale także głębokość pojemników ma znaczenie. Zwykle każda z tych wielkości występuje w kilku głębokościach-od 20 do 200 mm. Dzięki różnym głębokościom pojemników można przechowywać różne rodzaje produktów, takich jak zupy, sałatki, lody czy dania gotowe, zapewniając ich świeżość i odpowiednie przechowywanie. Ważne jest również dobranie odpowiednich wymiarów pokrywek do pojemników, które będą dokładnie i szczelnie je zamykać i chronić przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. Zależy to w dużej mierze od produktów, które mają być w takich pojemnikach przechowywane.
 
         

Zastosowanie pojemników w lokalu gastronomicznym

Zastosowanie pojemników w profesjonalnej gastronomii jest bardzo szerokie. W każdym lokalu gastronomicznych znajdują się takowe - w lodówkach przy ekspedycji dań gotowych, lodów, sałatek czy gorących potraw, w mroźniach celem przechowania zamrożonych zapasów czy w podgrzewaczach przy obsłudze imprez zewnętrznych i w cateringu. W branży gastronomicznej te pojemniki stanowią główny element wyposażenia.
Pojemniki GN są powszechnie używane w kuchni profesjonalnej
do przechowywania, transportowania i serwowania żywności, w restauracjach, hotelach, szpitalach, cukierniach i innych placówkach gastronomicznych. Są one kluczowym elementem w organizacji pracy kuchni, odgrywają istotną rolę w utrzymaniu wysokiej jakości i bezpieczeństwa potraw. Dzięki nim możliwe jest skuteczne zarządzanie żywnością oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Powinny one także zapewnić komfort i wygodę użytkowania pracownikom.

Oznaczeniem tym posługują się między innymi producenci urządzeń gastronomicznych, chłodziarek, pieców i podgrzewaczy w celu określenia, jak duże naczynie może zostać umieszczone w danym urządzeniu, np. piekarniku czy lodówce. W przechowywaniu produktów na dedykowanych regałach istnieje też możliwość umieszczenia konkretnej wielkości pojemnika, bez półki.

Pojemnik gastronomiczny GN z pokrywką

Zwyczajowo sklepy oferują zakup osobno pojemnika i pokrywki. Wynika to z faktu, że do różnych pojemników są dedykowane różne wymiary pokrywki. Oprócz tradycyjnych pokrywek dedykowanych dla konkretnego rozmiaru możemy nabyć pokrywki z uszczelką silikonową, szczelnie zamykające pojemnik i zabezpieczają posiłki przed rozlaniem lub po prostu ułatwiają transport. Do wielu rozmiarów dedykowane są pokrywki z wycięciem na chochlę lub z wycięciem na uchwyty. To ostatnie rozwiązanie umożliwia wyciągnięcie pojemnika z termosu lub z bemara bez konieczności zdjęcia pokrywki. Istnieją także pokrywki zamykające hermetycznie pojemnik wraz z jego zawartością. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w cateringu, przy obsłudze bankietów czy dużych imprez plenerowych.

Materiał wykonania pojemników gastronomicznych

Jednym z kluczowych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze pojemników jest materiał wykonania. Warto postawić na wysokiej jakości, trwałe i higieniczne materiały, takie jak stal nierdzewna, tworzywo sztuczne czy porcelana. Dzięki temu pojemniki będą odporne na uszkodzenia, łatwe do czyszczenia i będą mogły bezpiecznie przechowywać żywność.

            


Najczęściej spotyka się pojemniki GN ze stali nierdzewnej. Są bardzo łatwe w czyszczeniu, mogą być myte w zmywarkach, ich odporność na temperaturę najczęściej mieści się między -40 a 300°C. Pozwala to na używanie ich w urządzeniach chłodniczych i mroźniach, piecach, piekarnikach oraz piecach konwekcyjno-parowych, bemarach i podgrzewaczach indukcyjnych. Zwracamy uwagę na różne rodzaje stali stosowanej do użycia pojemników. Zalecamy takie, które wykonane są ze stali bardzo odpornej na korozję.
Drugą grupą materiałów są pojemniki gastronomiczne GN plastikowe. Tworzywa, jakie zostały dopuszczone do produkcji tych naczyń to polietylen, polipropylen, tritan, grilamid oraz poliwęglan. Są to materiały odporne na chemiczne reakcje z żywnością, ich rozpiętość temperatury to najczęściej -40°C do 70°C. Nadają się do urządzeń chłodniczych i mrożniczych, jednak nie nadają się do wysokich temperatur z wyjątkiem tworzywa grilamid. 
Pojemniki z tritanu są wolne od bisfenolu ( BPA). Obecnie coraz więcej użytkowników pojemników z tworzyw zwraca uwagę na ich skład i dba o najwyższą jakość, poszukując pojemników na żywność bez BPA.
Ciekawą grupą pojemników z plastiku są te wytworzone z grilamidu. Są odporne na stosunkowo wysoką temperaturę od -40°C do +150°C. Grilamid to bardzo wysokiej jakości poliamid, który nie reaguje z żywnością, może być myty w zmywarkach, jest wolny od bisfenolu BPA, można go podgrzewać również w kuchenkach mikrofalowych.


Wybierając odpowiednie pojemniki GN i dbając o właściwe użytkowanie, możemy znacznie usprawnić pracę kuchni i zapewnić zadowolenie naszym pracownikom i klientom. Ważne jest, aby dbać o odpowiednie przechowywanie i konserwację naczyń GN. Pojemniki GN można piętrować, nie zajmują zatem wiele miejsca, wiele z materiałów pozwala na ich sterylizację w wysokiej temperaturze. Należy regularnie sprawdzać ich stan, wymieniać uszkodzone pokrywki i regularnie je dezynfekować aby zapewnić najwyższą jakość przechowywanych w nich produktów.